44 yıl sonra kapıya konulan Faik Kaptan’ı havalimanı bağrına bastı. O da Che Guevera’nın sözüyle işe başladı

UNUTULMAZ GÜZEL DOSTLUKLAR BÖYLE PEKİŞTİ
Küba Devriminin unutulmaz simgesi Che Guevera, “ Hayatta öyle seçimler yapın ki, kazandığınız şeyler kaybettiklerinize değsin” derken herhalde çoğumuzun hislerine tercüman oluyordu.
Evet, Sevgili dostlar, 15 Eylül 2017, yani Hürriyet gurubu, özellikle DHA ile beraberliğimin sonlandığı günden bu yana yaşadığım en anlamlı günlerden birisini de dün yaşadım. Gerçekten duygu dolu, vefa dolu bir gündü.
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sayın Sani Şener, geçtiğimiz günlerde 40 yılı aşkın havalimanı muhabirliğinin ardından yaşadığım gerçek emekliliğimi taçlandırdı. Dün bir kez daha şunu anladım. Kaybettiğim bir şey yoktu ama kazandığım çok şey vardı. Dostluklar vardı, vefa vardı, sevgi vardı, vardı oğlu vardı ve çok güzeldi.
Sevgili Sani Şener Airport Otelde benim için güzel bir birliktelik yaptı. Bu anlara tanıklık etmek isteyen çok sevdiğim ve ömür boyu dostum olacaklar listesinin başlarında olan THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sevgili İlker Aycı ve Basın Danışmanı Yahya Üstün de çok önemli bir toplantılarından çıkıp geldiler. Konuşmalar yaptılar.
BAKİ KALAN ŞU KUBBEDE…
Önce İlker Aycı bir konuşma yaptı ve ; “ Faik Ağabeyi göreve geldiğimden bugüne her zaman işinin başında, çalışkan ve samimi bir insan olarak tanıdım. O, mesleğine olduğu kadar başta THY olmak üzere tüm havacılık camiasına haberleriyle destek veren, araştıran ve sorgulayan bir büyüğümüz olarak hep hatıralarımızda yaşayacak. Baki kalan şu gök kubbede bir hoş seda bırakmayı tıpkı Faik ağabeyimiz gibi Allah siz meslektaşlarına ve bizlere de nasip etsin” dedi.
Daha sonra Sayın Sani Şener ise şunları söyledi:
“ Ben Faik Ağabeyi 1997 yılından beri tanıyorum. Faik Kaptan ve tüm havalimanı muhabirleri, yaptıkları doğru, bilgilendirici ve öğretici habercilik anlayışıyla havacılığı Türk insanına sevdirdiler. Mesela bir zamanlar en ufak bir olayla manşetlerde gördüğümüz ‘havada faciaya kıl payı’ başlıklı haberler Faik Kaptan ve buradaki 20 yıllık mesai arkadaşlarının sayesinde tarihe karıştı. Bunların yerini içi dolu, bilgilendirici, halkı eğitici haberler aldı. TAV, THY ve havacılık sektörü buradaki arkadaşlarımızın desteğiyle bugünlere geldi. Her şeyin ötesinde Faik Kaptan buradaki mesai arkadaşlarına insanlığıyla, adam gibi adamlığıyla, örnek kişiliğiyle, mesleğine gösterdiği özveriyle çok daha değerli bir miras bırakıyor.”
Son olarak ise derneğimiz İHMD Başkanı Murat Çakır ise yaptığı konuşmada, “Faik ağabeyimiz için emeklilik kararı bir nokta koymak değil bir virgüldü. Yazacağı kitapla genç gazeteci arkadaşlarımıza örnek olmaya devam edecek” dedi.
ZEYTİN AĞACININ KÖK SUYU ÖLMEZ.
Ben ise konuşmama “ Zeytin Ağacının Kök Suyu Ölmez “ sözcüğünden yola çıkarak şunları söyledim:
“ Havalimanında gazetecinin mesaisinde saat mevhumu yoktur. 7-24 çalışırız. Şahsım ve birçok arkadaşım sabah terminale ilk girdiklerine önce uçuş bilgilerinin yer aldığı borda bakarız. Orada bir iptal veya gecikme varsa bunun sebebini araştırır öyle haber yaparız. Benim bundan sonra bir idealim var, o da mesleki hayatımla ilgili anılarımı kitaplaştırmak. Geçenlerde Manisa’da 8 bin yıllık bir zeytin ağacı kökü bulundu ve belediye korumaya aldı. Zeytin ağacının kökünün özü ölmediği için bir can suyu vererek o ağaçtan tekrar meyve ürettiler. Benim ilk can suyumu da sağ olsun Sayın Sani Şener Bey verdi. Onun desteğiyle kitabımı tamamlayıp, gazetecilik mesleğini yapacak gençlere kalıcı bir eser bırakmayı hedefliyorum. Bugüne kadar aynı çatı altında çalıştığımız; TAV, THY, DHMİ, HAVAŞ ve diğer sektör kuruluşlarının yöneticileriyle tüm personeline teşekkürlerimi sunuyorum.”
HEYKELTRAŞ AŞÇI.
Konuşmalardan sonra ömür boyu baş köşemde duracak olan anlamlı bir plaket Sevgili Şener tarafından verildi.
Yemek sonrası kapanışta ise BTA Genel Müdürü Sadettin Cesur kardeşim güzel bir sürpriz hazırlayarak benim için adeta bir sanat şahaseri olan pastayı getirtince büyük alkış koptu. Gerçekten çok güzeldi. Eve götürdüm o pasta şimdi evin ortasında sehpanın üstünde. 6 ay dayanırmış.
Benim için böyle güzel ve anlamlı günü düzenleyen başta TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, İT Genel Müdürü Binnur Güleryüz Onaran, BTA Genel Müdürü Sadettin Cesur, Havaş Genel Müdürü Kürşat Koçak, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, TAV İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Akgül’ün yanı sıra bu unutulmaz anları düzenleyen Kurumsal İletişim Direktörü Bengi Vargül Şen ve ekibine, beni yalnız bırakmayan Havalimanı Muhabiri arkadaşlarıma ve tüm dostlarıma teşekkürler.
Not: Ünlü Rus Film Yönetmeni Tarkovski’nin dediği gibi; “ Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin” sözcüğünden şimdilik uzağım. Havalimanında kendi köşemde verdiğim sözü tutacağım. Kitap bittikten sonra Tarkovski’nin dediğini yaparız.

Faik Kaptan

Bunları da beğenebilirsin